Što treba tenisaču?
Strast, karakter, kondicija? Ili možda talent i odlučnost? Ili možda samo teren, reket i loptica? Trener ili igrački partner? Inspiracija? Bez obzira na to bavi li se sportom profesionalno ili iz hobija, mnogima je tenis način života. Ono što treba tenisaču razvijati svoje strasti? Što mu možete dati da bude istinski sretan? Čime se ljubitelj tenisa svakodnevno okružuje?
Što treba tenisaču?
Sjećam se koliko je uska granica pogreške na teniskom terenu, kako je mali prostor između veličine i prosječnosti, slave i anonimnosti, sreće i očaja.
Andre Agassi
Ovaj citat pokazuje zašto tenis budio je i budi toliko emocija i strast je koja pokreće život. Tenis je ritam otkucaja srca kako za sportaše tako i za navijače i njihove obitelji.
Redovito treniranje tenisa čini ovaj sport važnim elementom svakodnevnog života. Zbog toga se teniska odjeća pojavljuje u ormaru, elegantna torba za reket u hodniku, a teniska oprema i tenisice imaju svoje mjesto. U kalendaru su označeni termini treninga i utakmica za gledanje. Ulaznice za Wimbledon rezervirane dosta unaprijed. Predstavlja tematski.
Osim toga, oko navijača pojavljuju se albumi, dodaci i ukrasi vezani uz omiljenu igru i zvijezde terena. Kada kod kuće imamo ljubitelja ove igre, dobro je razmisliti što učiniti poklon za tenisača učiniti ga istinski sretnim. Prekrasni dodaci uključuju i praktičnu torbu za reket i elegantnu sliku ili skulpturu.
No, kada razmišljamo o tome što tenisaču treba, prije svega mislimo na opremu. Dakle, sada malo profesionalnog znanja.
Kako odabrati pravi teniski reket?
Prvo što povezujemo s tenisom je reket. Ovo je svojevrsni simbol ove igre. Osnovni parametar je težina. Lagani reket (250-300 g) lakši je za rukovanje i savršen je za početnike i juniore. Srednji reket (300-320g) nudi dobar omjer snage i kontrole, što je pogodno za igrače srednje razine. Težak reket (320 g i više) pruža veću stabilnost i snagu, što se preporučuje naprednim igračima.
Nije važna samo težina, već i ravnoteža prilagođena željenoj metodi igre. Reketi s balansom na ručki (Head Light) nude bolju pokretljivost, što je korisno za igrače koji vole brze izmjene i igru na mreži. One s Head Heavy ravnotežom pružaju veću snagu udarca, idealne za igrače koji se oslanjaju na snažna, duga skupljanja. Even Balance reketi su univerzalni izbor, nudeći kompromis između snage i manevriranja. Veličina glave reketa također je važan parametar. Što je manji, to je brži i učinkovitiji, ali samo u rukama naprednih igrača.
Žicanje reketa – na što obratiti pozornost?
Prirodni pruža bolji osjećaj i udobnost, ali je skuplji i manje izdržljiv. Sintetičke žice su izdržljivije, imaju različite mogućnosti fleksibilnosti i jeftinije su. Međutim, izrađen od poliestera, nudi veću kontrolu i izdržljivost i preporučuje se za napredne igrače.
Niska napetost (50-55 lbs) pruža više snage i udobnosti, ali manje kontrole. Srednja napetost (55-60 lbs) nudi ravnotežu između snage i kontrole. Visoka napetost (60+ lbs) daje više kontrole, ali manje snage i udobnosti.
Savršena teniska loptica
Na zemljanim terenima mekane gumene lopte najbolje funkcioniraju jer nude bolje prianjanje i sporiji odskok. Na travi su najbolji izbor tvrđe lopte koje daju brži odskok. Za tvrde terene idealne su lopte srednje tvrdoće jer su izdržljive.
Za početnike se preporučuju srednje tvrde lopte jer nude ravnotežu između kontrole i snage odskoka. Iskusniji igrači mogu potražiti tvrđe lopte koje pružaju veću točnost i generiraju veću snagu udarca.
Moderan i udoban
Odjeća tenisice trebaju biti izrađene od prozračnih i brzo sušećih tkanina, poput poliestera, najlona ili mješavine elastina, koje učinkovito odvode znoj.
Majice kratkih rukava ili bez rukava omogućuju slobodu kretanja u rukama i trupu. Vrijedno je odabrati modele s ventilacijom na strateškim mjestima, poput leđa i pazuha. Teniske kratke hlače trebaju imati elastični pojas i duboke džepove za dodatne loptice. Za žene, teniske suknje, često u kombinaciji s kratkim hlačicama, nude eleganciju u kombinaciji s praktičnošću i udobnošću.
Udobna obuća temelj je uspjeha na terenu
Cipele cipele za travnate terene trebale bi imati ravan, gladak potplat, dok bi cipele za zemljane i tvrde terene trebale imati agresivnije gazište kako bi omogućile trakciju. Igranje tenisa zahtijeva dobru amortizaciju u cipelama, koja će pomoći u apsorbiranju udaraca tijekom dinamične igre.
Očito, tenisice moraju savršeno pristajati stopalu, niti preuske niti prelabave. Prozračni gornji materijal osigurava udobnost čak i tijekom dugotrajne igre.
Nakon što imamo sve što je potrebno tenisaču što se tiče opreme i opreme, treba pronaći trenera, partnera za igru i teniski teren ili klub.
Povijest tenisa
Sada kada znamo što je tenisaču potrebno za bavljenje sportom, vrijedi naučiti nešto o povijesti ove prestižne igre. I seže mnogo stoljeća unatrag.
Prototip tenisa bila je francuska srednjovjekovna igra na terenu jeu de paume (igra rukom), koja je postala toliko popularna da je 1480. Luj XI naredio izradu odgovarajućih loptica. U 16. stoljeću uvedeni su reketi, a moderna verzija tenisa nastala je u Engleskoj 1874. godine zahvaljujući bojniku W. C. Wingfieldu, koji je igru nazvao tenis na travnjaku. Prvi reketi bili su drveni, a loptice gumene, presvučene flanelom. Godine 1877. teniski tereni poprimili su sadašnji pravokutni oblik, a prvi turnir održan je u Wimbledonu u Londonu. Četiri najvažnija turnira: Wimbledon, US Open, French Open i Australian Open čine Grand Slam. Pravila igre nisu se puno mijenjala od 1924. godine, osim uvođenja tie-breaka 1970-ih. Godine 1968. započela je Open Era koja je ukinula podjelu između amaterskog i profesionalnog tenisa, dopuštajući svim igračima da se natječu na istim turnirima. Sport je ponovno postao olimpijski sport 1988. u Seulu, nakon što je bio povučen od 1924.
Ekskluzivan ili običan, kakav je tenis danas?
Tenis je jedan od najpopularnijih i najprestižnijih sportova na svijetu. Njezini korijeni sežu u 14. stoljeće, no moderni oblik igre razvio se u 19. stoljeću u Engleskoj. Danas su tenisači iznimno popularni, a najvažniji turniri privlače milijune gledatelja diljem svijeta. Ponekad jedino što treba teniskom entuzijastu, ali ne i profesionalnom sportašu, je ulaznica za događaj kao što je teniski turnir. To može biti najljepše iskustvo u vašem životu.
Najvažniji teniski turniri
- Wimbledon
- Mjesto: London, Engleska
- Datum: Od 1877
- Podloga: trava
- US Open
- Mjesto: New York, SAD
- Datum: Od 1881
- Površina: tvrda (akril)
- French Open (Roland Garros)
- Mjesto: Pariz, Francuska
- Datum: Od 1891
- Površina: Glina glina
- Australian Open
- Mjesto: Melbourne, Australija
- Datum: Od 1905
- Površina: tvrda (akril)
Ova četiri turnira čine tzv Grand Slam, koji je san svakog tenisača. Osvojiti Grand Slam, odnosno osvojiti sva četiri turnira u jednoj sezoni, iznimno je težak izazov, što je posljednji put uspjelo Steffi Graf 1988. godine.
Drugi važni turniri
- Masters turniri
Završni turniri sezone za žene i muškarce, koji su također od velikog značaja i prestiža. - Davis Cup i Federation Cup
Ekipna teniska natjecanja za muškarce, odnosno žene, koja uživaju veliku popularnost u svijetu sporta.
Tenis je također dostupan raznim dobnim skupinama i igračima svih sposobnosti, uključujući igrače u invalidskim kolicima, gluhe i slijepe igrače. Zahvaljujući svojoj raznolikosti i globalnom dosegu, tenis ostaje jedan od najvažnijih sportova, spajajući tradiciju i modernost.
Što će razveseliti ljubitelja tenisa?
Ponekad je tenis način života, ponekad je to sport, a ponekad je to strast koja se sastoji od praćenja utakmica i sudjelovanja na turnirima, aktivnog podržavanja. Bez obzira na to kako svoj život povezujete sa svojom strašću, vrijedno je znati što ona može učiniti užitak za svakog obožavatelja ovaj sport. A ima i mnogo korisnih predmeta i lijepih ukrasa.
Inspiracija uključuje torbe za rekete, izdržljive i izrađene od najboljih materijala. Svaki dan bit će obogaćen zanimljivim ukrasima, poput plakata i slika koje upućuju na velike teniske turnire.
U uredu ili ured Složene figurice izrađene od najkvalitetnijih materijala također izgledaju sjajno za ljubitelje tenisa.
Sportaš ili obožavatelj – tenis je prava strast godinama
Tenisač treba pravu opremu koja podržava njegov ili njezin individualni stil igre, od pravog reketa i žica do cipela prilagođenih vrsti terena i odjeće koja osigurava udobnost i slobodu kretanja.
No, tenis nije samo oprema, nego prije svega strast koji može trajati cijeli život. To je sport koji spaja ekskluzivnost, ljepotu i natjecateljski duh. Prestižni turniri, poput Wimbledona ili Roland Garrosa, privlače igrače i navijače iz cijelog svijeta, naglašavajući posebnost ovog sporta. Igranje tenisa nije samo usavršavanje tehnike i kondicije, već i veliko zadovoljstvo koje donosi svaki meč, elegancija pokreta na terenu i radost natjecanja i sklapanja novih prijateljstava.
Dakle, što treba tenisaču? Prilike za igru, podršku i ostvarivanje svoje strasti na svakom koraku. Doživljavanje emocija i njihovo dijeljenje s voljenima.
Ostavite komentar