Povijest porculana – kinesko bijelo zlato

povijest porculana

Ako netko to misli povijest porculana je dosadno, to je velika greška! Dovoljno je reći da se Europljani već stotinama godina pitaju kako nastaje materijal zvan “bijelo zlato”. Nježni, keramički materijal zadavao je besane noći čak i alkemičarima, koji su sve uvjerili da znaju pretvoriti obične metale u zlato. Jednom od njih to je pošlo za rukom, no do tada su prošle generacije od kada se u Europi pojavio prvi porculan, uvezen iz Kine. Ova zemlja se smatra kolijevkom porculana.

Imamo li porculansko posuđe ili ukrase, možemo se na svoje oči uvjeriti – a dodir će to samo potvrditi – da je kineska keramika, u usporedbi s domaćom europskom, “nebo i zemlja”. Jer porculan nije ništa drugo nego keramika koju povezujemo s grubim, tvrdim i teškim posudama od narančaste gline. Ali porculan nije ni težak ni grub. Prilično lagana, nježna i glatka. Također možemo dodati da je u nekim varijantama čak i proziran kada se drži naspram svjetla!

Tisuće godina težnje za savršenstvom. Počeci povijesti porculana

Nije poznato kada su točno Kinezi počeli proizvoditi porculan, koristeći ovaj materijal ne samo u posuđu, već iu brojnim umjetničkim djelima. Indikativno, utvrđeno je da je prva glatka keramika – nazvana “primitivni porculan” – je nastao u godinama 1600-1046 pr. Kr., za vrijeme dinastije Shang. Međutim, imao je malo zajedničkog s porculanom koji je kasnije postao popularan. Bio je prilično sličan osnovnom materijalu, pogodnom za gradnju vodonepropusnih posuda. Pravi procvat porculana počinje u dinastiji Han, kada su izgrađene prve visoke peći – između 25. i 220. godine.

Prvi takvi proizvodi bili su poznati kao celadon. Danas se porculan i seladon razlikuju kao posebne vrste keramike. Međutim, vrijedi napomenuti da u kineskom jeziku postoji samo jedna riječ koja opisuje obje ove varijante kineske keramike (ci 瓷). Celadon je vrsta ranog porculana karakteristične zelenkaste boje. Sljedećih stotina godina evolucije kineske države i kasnijih dinastija razgranale su se u industriju porculana i celadona. Kasnije su stvorene daljnje varijacije kineske keramike.

Povijest porculana – prve obrade

Najpoznatija i do danas najčešća vrsta porculana nastala je za vrijeme dinastije Yuan, na prijelazu iz 13. u 14. st. Taj pravi, tvrdi porculan izrađivao se od petuntsea, tj. porculanskog kamena (feldspat rock) mljevenog u prah i miješanog s kaolinom (bijela porculanska glina). Svaki je sastojak imao svoju funkciju.

Prilikom obrade na 1450 stupnjeva Celzijusa pentus se glazirao, pružajući karakterističan vizualni šarm porculana, a kaolin je osiguravao da proizvod zadrži svoj oblik. Europljani su – pokušavajući pronaći “patent” za proizvodnju ove vrste porculana – izmislili drugu vrstu. Bilo je mekano porculan, izrađen od mješavine gline i drobljenog stakla. Također se naziva i umjetni porculan.

Putovanja Marka Pola i alkemija. Kako su Europljani pokušali krivotvoriti kineski porculan

Neki kažu da je slavni venecijanski trgovac i putnik Marko Polo prvi donio porculan u Europu. Ovo je, naravno, poluistina – doista ju je donio, ali sigurno ne prvu. Ne zna se točno kada je kineska keramika stigla u Europu. Prvo je morao postati popularan u zemljama srednje Azije kako bi ga arapski trgovci mogli prodavati Europljanima. Vjerojatno su prvi u Europu donijeli predmete izrađene od ovog vrijednog materijala. Ovdje vrijedi uključiti malu digresiju.

Naziv celadon vjerojatno dolazi od od imena Saladin – odnosno Salah ad-Din, prvi egipatski sultan, koji je živio u 11. st. Bio je poznat po velikoj strasti prema kineskoj keramici – kasnije nazvanoj celadon – zelenkaste boje… Poput akvamarina. I naziv ove boje nešto sugerira. Tragovi celadona otkriveni su i u Španjolskoj, kojom su u Saladinovo doba još dijelom vladali muslimani. Fragment keramičke zdjele iz 11. stoljeća, izrađene od seladona, pronađen je u tvrđavi Aljaferia (Zaragoza, Španjolska).

Onda Marko Polo nije mogao biti prvi. Činjenica je, međutim, da se u 14. stoljeću vratio iz Kine, donoseći odatle raznu robu. Uključujući razne bočice i posude sa začinima i kineskim biljem. Među njima je bila i prekrasna mala sivo-zelena staklenka. Tada je skovan pojam porculan. Marco Polo nazvao je ovo jedinstveno, malo plovilo porculan. Ova riječ dolazi iz starog talijanskog jezika, pozivajući se na riječ porcellini, što je pak ime morskih puževa čija je ljuštura podsjetila Pola na boju njegove tegle. Drugi nazivi za ovaj mekušac su cowries ili na poljskom… porculanski ljiljani.

duga povijest porculana
povijest porculana su stoljeća iskustva i ljepote
gdje je rođen porculan
povijest porculana blog
hostoria porculanski bloger
kakva je povijest porculana
kakav porculan
kako slikati porculan
porculan
porculan i njegova povijest
odakle je došao porculan?

Slon (u trgovini porculanom?) i poljski slučaj. August II Silni, vlasnik prve tvornice porculana u Europi

Odatle je sve krenulo nizbrdo. Porculan i celadon stigli su u Europu Putem svile, a zatim nizozemskim pomorskim putovima. U to su vrijeme Europljani već bili dobro upoznati s ovom plemenitom kineskom keramikom i pitali su se kako u Europi proizvesti posude od istog materijala. Za razliku od danas, proizvodnja u Europi tada bi bila puno jeftinija od uvoza robe iz Kine. Trebalo je STOTINE godina prije nego što su Europljani shvatili kako lažirati kinesku keramiku. Nije ni čudo, jer je čak i Marko Polo napisao totalnu glupost o njegovoj proizvodnji!

“Posude su napravljene od trošne zemlje ili gline koja se vadi kao iz rudnika i naslaže u ogromne humke, a zatim ostavlja trideset ili četrdeset godina izložena vjetru, kiši i suncu. Tijekom tog vremena, zemlja se toliko pročisti da posude napravljene od nje imaju azurnu nijansu i vrlo briljantan sjaj”, napisao je Polo u svom dnevniku.

Kakva je povijest porculana u Europi?

Smatra se tvorcem europskog porculana Johann Friedrich Böttger – Nijemac iz Saske. Böttger je bio alkemičar – da, i on je vjerovao da može olovo pretvoriti u zlato. S porculanom nije bilo tako jednostavno. Ali na kraju je uspio. Dana 15. siječnja 1708. godine stvorena je prva europska receptura za porculan. Ovo je bio velik događaj, čak je vrijedilo obavijestiti i samog kralja! Zanimljivo… poljski kralj – August II Silni.

Godinu dana kasnije osnovana je prva tvornica porculana u Europi, upravo u dvorcu Albrechtsburg u Meissenu (Saska), čiji je osnivač August II Jaki! Kako je poljski kralj potjecao iz saske dinastije, Saska je također bila pod njegovom vlašću. Tako se dogodilo da je vladar poljsko-litavske zajednice bio vlasnik prve i jedine tvornice porculana u Europi u to vrijeme! Sljedećih godina između ostalog osnivaju se tvornice: u Austriji i Engleskoj.

Zanimljivo, neki izvori govore da je August II. Silni zatočio Böttgera koji mu je kao alkemičar trebao “razbiti porculanski kod” kako bi vladar mogao zadovoljiti svoju opsjednutost porculanom.

“Zar ne znate da je s narančama isto kao i s porculanom, da jednom kad se netko razboli od jedne ili druge stvari, nikad ih se ne može zasititi i želi ih imati sve više i više”, rekao je poljski kralj. navodno napisao u jednom od svojih pisama.

Vrijedi li porculan više od zlata? Najpoznatiji porculanski ukrasi i posuđe

Porculan uvijek je bio i ostao vrijedan, poželjan materijal. I da, mali predmeti – poput figurica, tanjura, vaza i drugih ukrasa – mogu koštati i do nekoliko desetaka milijuna dolara. I iako zasigurno nisu “zlata vrijedni”, jer nisu jednaki težini zlata, neki predmeti od porculana mogu skinuti s trona prirodni, prekrasni sjaj plemenitog metala.

Jedan od takvih porculanskih dragulja – iz 18. stoljeća, kineska vaza iz dinastije Ming – pronađeno u kući u blizini Londona. Dugo je tu stajala neprimijećena, kao obična vaza. Zapravo, možda su ga Britanci opljačkali iz Ljetne palače u Pekingu tijekom Opijumskih ratova 1860. Prekrasno oslikana vaza prodana je na aukciji i vraćena u Kinu. Kupio ga je Kinez 2010. za 83 milijuna dolara – 50 puta premašio traženu cijenu!

Različiti kontinenti – različita povijest porculana

Kineski porculanski ukrasi bili su i ostat će najvrjedniji, no po tome se ističe i europski porculan koji je “krivotvorina” kineskog porculana. Kako se ispostavilo – Johann Friedrich Böttger razvio je tako dobru recepturu da je meissenski (ili dresdenski) porculan postao jedan od najpoželjnijih, uz originalni kineski. Upravo bi Meissen porculan trebao pasti na pamet kada vidimo porculanske figurice.

Rani radovi iz tvornice u Meissenu mogli su se prodati za tisuće dolara. Neki figurice bili su na aukciji za čak 200.000 dolara. Najpoznatija su ipak djela Johanna Jakoba Kirchnera i Johanna Joachima Kändlera. Kirchnerovo djelo iz 1732., koje prikazuje pticu – “Velika droplja” – prodan je na dražbi 2015. za 1.071.209 dolara, unatoč znakovima restauracije i popravka.

Ostali poznati proizvodi od porculana uključuju: Sevres figurice i porculan iz Capodimontea – tvornice koju je u Italiji osnovala Maria Amalia od Saske, unuka Augusta Snažnog i španjolska kraljica.