Čudo od pop-arta – Janusz Orzechowski

P1018746

Janusz Orzechowski je umjetnik iz sasvim drugog plana. Slikarstvo tretira kao futurističku avanturu, izravno iz šarene bajke. On jasno ide protiv zrna sa svojom umjetnošću. Volim razbijati ovakve obrasce i dobivati ​​puno svježih ideja. Pop art u slobodnom prijevodu znači popularna umjetnost. No, u ovom slučaju radi se više o umjetnosti s nadrealističkim prizvukom. Pozivam vas na razgovor i upoznavanje s umjetnošću gospodina Janusza Orzechowskog.

Gospodine Janusz, dobrodošli u Luksuzne proizvode. Veliko nam je zadovoljstvo prikazati vaše radove na našoj premium platformi. Naši kupci cijene kvalitetno lakiranje, što nas dodatno veseli suradnji!

Pozdrav i dobrodošli

Recite nam kako je započela vaša avantura s umjetnošću?

Sve je zapravo počelo ozbiljno na fakultetu.Naravno, sveučilište sam odabrala prema svome interesu i tamo sam se uz nadzor stručnjaka usavršavala u crtanju, slikanju i grafičkom dizajnu.

P1013495

Što je vaša najveća inspiracija?

Volim putovanja, prirodu i film. U ranoj mladosti bio sam inspiriran stripovima i računalnim igrama. Sve je to rezultat današnjeg stila.

Pop art ili nadrealizam?

Koristim i kombiniram ova dva stila. Pop umjetnost U mojoj verziji to su komični kolaži, a nadrealizam su takozvani postapokaliptični pejzaži.

U kojem smjeru idu vaše slike i što izražavaju?

U postapokaliptičnim pejzažima pokušavam prikazati trijumf prirode na ruševinama moderne ljudske civilizacije.

Koliko vidim, volite velike formate slika, recite mi zašto? Izgledaju li bolje unutra?

Veliki format znači bolji efekt u interijeru, ali je i lakše slikati takve slike i na njih stane više.

P1014584

U vašim radovima vidim mnogo dodirnih točaka sa stripovskim likovima. Pojavljuju se na mnogim slikama, odakle ta fascinacija likovima iz crtića?

Kao što sam spomenuo na početku, inspiracija je došla iz stripova i računalnih igrica.Kao što vidimo posljednjih godina, likovi iz stripova u kinu doživljavaju renesansu.

Koji stil interijera najbolje pristaje vašoj slici?

Svoj stil bih opisao kao realizam, kolaž, pop art, nadrealizam i figurativnu umjetnost.

Traži li mlada umjetnost danas inspiraciju na ulici i događa li se to u široko shvaćenim masovnim medijima?

Moje slike ponekad podsjećaju na uličnu umjetnost, ali nikad nisam slikala po zidovima.Što se tiče društvenih medija, oni su izvrstan alat za promicanje umjetnosti i stjecanje kupaca.

Koja je najveća slika koju ste naslikali?

Moj najveći rad do sada je “hexaptic”, slika koja se sastoji od šest dijelova, svaki dimenzija 100×100 cm, koji zajedno čine jedan metar visine i tri metra dužine.

P1018562

Je li vaša ideja prožimanje likova, kultura i razdoblja u slikarstvu?

Da, ali kasnije sam vidio mnogo takvih radova. Teško je smisliti nešto inovativno na ovom polju.

Tko je kupac vaših radova?

Prodavao sam slike u Varšavi. Trenutno radim sa stacionarnom galerijom u Parizu.Bilo je kupaca iz inozemstva, Europe i šire,

Prema Janu Orzechowskom, u kojem smjeru ide današnja umjetnost?

Teško pitanje. U jednom sam trenutku mislio da će apstrakcija dominirati slikarstvom.Ali vidim sve više radova koji su tehnički jako dobri, figurativni, koji se oslanjaju na stare majstore.

Kojim temama se nikada nećete baviti?

Sve ima svoje granice, ne volim stvari koje ih prelaze.

P1018790

Najluđa slika koju ste naslikali?

Bilo je toga poprilično. Mislim da bih odabrao “Bitku u tvornici snova”, interpretaciju “Grunwaldske bitke”, dimenzija platna 100×200 cm, oko 200 likova iz stripovske igrice izmiksane na setu Matejkove slike.

Je li pop art namijenjen ekscentričnim ili sofisticiranim ljubiteljima umjetnosti?

Često ne poznajem krajnjeg kupca svojih slika kada se prodaja odvija preko galerije, tako da primatelje ne poznajem uvijek osobno.

Zadnje pitanje. Koji će biti sljedeći motiv vaše slike?

Najnovija ideja koju sam već počeo slikati su futuristički gradski pejzaži u cyber punk stilu inspirirani filmom Blade Runner.

Hvala vam na lijepom razgovoru, želim vam daljnji uspjeh u stvaranju ovako fascinantnih radova i držim fige za suradnju!

Michał Cylwik